Колумна

Обележавање Дана сећања на жртве усташког злочина – геноцида НДХ

БЕОГРАД - У спомен-подручју Доња Градина у Републици Српској данас је почело обележавање Дана сећања на жртве усташких злочина у логору Јасеновац и Независној Држави Хрватској.

У спомен подручју Доња Градина, највећем стратишту НДХ, које је било део концентрационог логора Јасеновац, биће одржана комеморација и обележен Дан сећања на жртве усташког злочина. Полагањем венаца на гробном пољу “Тополе” у Спомен-подручју Доња Градина, у Републици Српској, данас је одата почаст жртвама концентрационог логора Јасеновац и обележен Дан сећања на жртве усташког злочина у Другом светском рату.

На том највећем стратишту логора Јасеновац, на гробном пољу “Тополе” у име институција Републике Српске и Србије и Црне Горе венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, председник Владе Србије Милош Вучевић председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.

Са њима су српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић и премијер Српске Радован Вишковић.

Цвеће и венце су положили и председник бањалучког Удружења логораша Другог свјетског рата Добрила Кукољ, амбасадор Израела за БиХ са сједиштем у Тирани Галит Пелег и председник Удружења Рома Србије Драгољуб Арсовић, представници институција Републике Српске, представници Српске у заједничким институцијама у БиХ, као и представницима институција Србије.

Цвеће су положили представници дипломатског кора, као и остале делегације. Након полагања венаца и цвећа, на гробном пољу “Кошуте” биће служен парастос и помен жртвама усташког злочина геноцида НДХ.

Обележавање Дана сећања на жртве усташког злочина - геноцида НДХ
Izvor: Tanjug (VLADIMIR ŠPORČIĆ (STF))

Помен жртвама усташког злочина

На гробном пољу “Кошуте” у Спомен-подручју Доња Градина одржан је помен српским, јеврејским и ромским жртвама убијеним у усташком логору “Јасеновац”, у оквиру обележавања Дана сећања
на жртве геноцида у НДХ. Помен служи владика бањалучки Јефрем, после којег ће ромску молитву држати председник Светског парламента Рома Драгољуб Ацковић, а јеврејску генерални секретар општине Добој Дарио Атијас.

Обележавању присуствују и председник привременог органа Града Београда Александар Шапић, министри у Влади Србије и други званичници, представници дипломатског кора, представници СУБНОР-а РС, делегација Трећег пешадијског пука Оружаних снага БиХ, Срба са Косова, Удружења Рома РС, Српског народног већа из Хрватске и невладиних организација из РС које окупљају бивше борце, породице погинулих и бивше логораше.

Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог светског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 деце.

У Козарској Дубици, синоћ је, поводом Дана сећања на невино страдале жртве усташког злочина геноцида у концентрационом логору Јасеновац, одржана меморијална академија “Туга која треја цео живот”, а јутрос је у 8.30 часова служена литургија у цркви Светих апостола Петра и Павла.

Такозвана НДХ формирана је пошто је окупирана и распарчана Краљевина Југославија априла 1941. Била је то одмазда нацистичке Немачке због чињенице да су се Срби огромном већином определили против пакта потписаног 25. марта 1941 у Бечу, што се видело масовном подршком пучу од 27. марта, чиме је исказана наклоност западним савезницима.

Формално, НДХ је прогласио Славко Кватерник, пензионисани аустроугарски официр, 10. априла. Иако су настанком НДХ из њеног састава изузете територије настањене Хрватима попут већег дела Далмације, Међимурја, Горског Котара, прикључена јој је целокупна Босна и Херцеговина, која је тада имала релативну српску већину, као и читав Срем, у ком су Срби били већинско становништво.

Територију такозване НДХ настањивало је, према немачким изворима, 3,3 милиона Хрвата, 2 милиона Срба, 700.000 муслимана, који су сматрани Хрватима, и око 150.000 Немаца. Врло брзо по устројавању НДХ започело је остварење претходно осмишљеног програма систематског уништавања Срба. То је и била главна опсесивна намера Анте Павелића и његових следбеника.

Паралелно, догађало се систематско уништавање Јевреја, по узору на нацистичку Немачку, а такође и Рома.

У случају НДХ, превасходни циљ је било неповратно уништење свега што је било везано за постојање Југославије, дакле осим Срба, апарата Краљевине Југославије и свих убеђених присталица југословенске државе. Тако су страдале десетине хиљада Хрвата присталица Југославије, у првој фази они су били главна мета, тек касније и комунисти.

Систематски прогон и уништавање Срба започео је чим се тзв. НДХ елементрано консолидовала, мада су се напади на Србе догађали одмах паралелно са доласком окупатора, и то на локалном нивоу, као својеврсни спонтани погром.
Две седмице пошто је проглашена НДХ, 25. априла, забрањена је употреба ћирилице. Паралелно је трајало уништавање Српске цркве, њеног особља, имовине свих видова. И сам термин православље је у прво време одстрањен, и замењен кованицом “грчко източњаци”. За Србе је наложено и ношење плаве траке, попут жуте коју су морали да носе Јевреји.
Формално, НДХ је расне законе усвојила 22. јула 1941. године.

Позната је изјава усташког интелектуалца, писца Милета Будака, да трећину Срба треба отерати, трећину преверити на римокатолицизам, а остале побити, изречена јула 1941. у Госпићу. Била је то само једна у низу сличних изјава усташких моћника и званичника у том периоду.

Процене о броју убијених Срба од стране хрватских усташа, разликују се. Примера ради, Херман Нојбахер немачки званичник на простору Југоистока, забележио је да се усташе хвале да су побили миллион Срба, али се њему чинило да је реч о “хвалисању”. Према Нојбахеру, који није био присталица усташких метода, број убијених Срба у НДХ био је око 750.000.

Осим у логорима, којих је у НДХ било више десетина, масовна убиства, покољи Срба од стране хрватских усташа догађали су се посвуда, по селима, над разним вртачама, у црквама, као у Глини, и другде. Сигуран број жртава никада неће бити утврђен, пошто прецизни пописи нису, у том делу, на време спроведени, а проток времена је учинио да се многи забораве. На крају, уништаване су систематски целокупне породице.

Највеће стратиште био је логор Јасеновац, устројен августа 1941. Та монструозна индустрија злочина била је активна до априла 1945, када се догодило пробој логораша, 22. априла. По низу процена, бестијалност злочина који су се у њему догађали јединствена је. Према налазима државне комисије Хрватске, убрзо по ослобођењу, закључено је да је у систему логора Јасеновац усмрћено око пола милиона лица, до 600.000. Извештај је био објављен, и такође представљен Међународном суду у Нирнбергу.

Даном сећања и комеморацијама, одлучно се наглашава да се страдалници, жртве монструозне усташке НДХ, никада не смеју препустити забораву. На седници Извршног одбора за обележавање овог догађаја раније је речено, а преноси РТРС, да се очекује присуство око 15.000 људи.

Са 64.800 квадратних метара и 105 масовних гробница, Доња Градина подсећа и чува од заборава, да се никада не смеју заборавити жртве. Систем логора смрти такозване НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора асеновац.

Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.

Спомен подручје Доња Градина, основано је 1968. године, заузима простор од 116 хектара на десној обали реке Саве, а у току другог светског рата спомен подручје било је саставни део логора Јасеновац.
Спомен подручје Доња Градина у току године посети око 30.000 посетилаца.

Додик: Српски народ није заборавио злочине усташа нити шта је то НДХ

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да српски народ није заборавио злочине усташа у логору Јасеновац, где је, како је рекао, убијено више од 700 хиљада људи, од чега више од пола милиона Срба.

Грајф: Доња Градина је место обележено великом тугом и неизбрисивом историјом

Угледни светски историчар и стручњак за Холокауст Гидеон Грајф изјавио је да данашње окупљање у Доњој Градини није само из разлога да се присетимо живота који су трагично изгубљени већ и да се суочимо и признамо истинитости наше садашњости.

Мандић: Доња Градина је важна због културе сећања, морамо да је негујемо

Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић рекао је данас да је важно да се култура сећање Доње Градине чува и негује за српски народ и да се овде десио геноцид који може да се пореди са Аушвицом.

Вучевић: Народ који је ово прошао, не може бити народ џелата, него народ жртва

Премијер Србије Милош Вучевић, поручио је данас, на обележавању Дана сећања на жртве усташких злочина у логору Јасеновац и Независној Држави Хрватској, да народ који је то прошао не може бити народ џелата, него народ жртва и да је на српском народу да верује у небеску правду и божију милост, “да ће они који нас за геноцид оптужују, доћи у ову Долину плача да се поклоне и извине”.

Порука председника Израела: Не смемо заборавити злочине у Доњој Градини и Јасеновцу

Злочини у Доњој Градини и Јасеновцу морају да се памте због више стотина хиљада убијених жена, деце и мушкараца, порука је израелског председника Исака Херцога коју је на обележавању Дана сећања на жртве геноцида у Независној држави Хрватској (НДХ) пренела амбасадорка Израела у Босни и Херцеговини (БиХ) Галит Пелег.

Кукољ: Доња Градина највећи град мртвих, наш задатак да негујемо културу сећања

Председница Удружења логораша Другог светског рата из Бањалуке Добрила Кукољ рекла је данас да је Доња Градина највећи град мртвих у коме су читаве породице умирале од руку усташких злочинаца.

Извор: RTV

Back to top button