Жаљење што филм ,,33 Анђела“ није приказан на фестивалу у Нишу
Ових дана у Нишу се одржавају 59. Филмски сусрети, а Град Ниш је, као и увек, препознао и подржао овакав значајан догађај. Организација овогодишњег фестивала заслужује све похвале.

Филм ,,33 Анђела“ сниман у Нишу уз подршку Града Ниша, његових општина, бројних институција и истакнутих појединаца, нажалост није добио позив, који није по протоколу да буде приказан на фестивалу.
То изазива жаљење, с обзиром на то да је у реализацији филма учествовало преко 100 деце из основних и средњих школа (глумачка секција), као и глумци из Ниша, укључујући и оне из Народног позоришта. Иако је филм награђен међународним наградама и приказан широм света, није нашао своје место на овогодишњим Филмским сусретима, иако би могао бити уврштен у пратећи део фестивала с обзиром на то да се ради о документарном филму. Похвала за организацију, али и туга због ове пропуштене прилике, прича аутор и продуцент филма ,,33 Анђела“, Бранко Димовић Димески.

Филм ,,33 Анђела“ је сниман у више држава широм света и у њему су учествовали интелектуалци и глумци из различитих делова света, што га чини правим међународним пројектом. После ,,Лагер Ниш“, ,,Пљачка Трећег Рајха,“ и ,,Зона Замфирова“ филм ,,33 Анђела“ је највећи пројекат снимљен у Нишу и важан интернационални филм снимљен у овом граду.
Представници Града Ниша и истакнути интелектуалци из Ниша недавно су гостовали у Норвешкој, где су се сусрели са истакнутим представницима норвешке власти. Надамо се да ћемо, због свега наведеног, а пре свега због дивне деце из основних и средњих школа у Нишу и великог интересовања, ускоро имати прилику да прикажемо филм ,,33 Анђела“ у Нишу, наглашава Бранко Димовић Димески.
Изузетан филм ,,33 Анђела” је динамична прича и документовани и играни приказ који говори о патњи и страдању више од две стотине малолетне српске деце за време Другог светског рата, прича која је публику како у Србији тако и широм света оставила без даха. У Норвешку је послато преко 200 деце од којих је више од 44 смртно страдало. Најмлађе међу њима имало је само 11 година. Овај филм је свакако заслужио да се нађе пред нишком публиком за време фестивала (као пратећи програм), како због нишких глумаца из позоришта, а понајвише нишких ђака којих је на сцени било преко сто, који су изнели врхунски све шта је тражено од њих, што се на филму и види, врхунска глума наше деце, они су заслужили да се поклоне нишкој публици, то би за њих било за памћење. Мислим да би овај филм изазвао велику пажњу нишке публике, и сматрам да је требао да добије позив организатора за ревијални део као пратећи програм, иако то није по протоколу организатора, можда је могло да прође као преседан. Можда је то и наш пропуст, што нисмо указали да се филм нађе у ревијалном делу. Наравно, све похвале за организацију Филмских сусрета у Нишу, то је величанствен догађај за наш град али и целу Србију, наглашава Ђорђе Бојанић.
Приредила: Српска историја