Срби Хрватске
25.8.1987. | Пише: Рајко Лукач
Усташко љето 1941. (1)
Кад је Велебит био гробница
Напомена редакције портала Јадовно.срб.: Овај прилог је први пут објављен на нашем порталу 21. априла. 2016. године.
Истина, у последње вријеме почеле су припреме за подизање споменика на Јадовну, као и за изградњу пута (сада се у то забачено сеоце на Велебиту и до крвавих безданица изнад њега може стићи само џипом), али то не оправдава чињеницу да је од двадесетак губилишта концентрационог логора Госпић обиљежено, а и то крајње скромно, тек три: Шаранова јама код Јадовна, Шевићева јама у Пазариштима и Јамина.
Ништа мање изненађен путник неће бити ни ако пожели да види двориште госпићког затвора (а да не говоримо о некој ћелији или подруму), гдје су оне несрећне десетине хиљада народа из свих крајева сабласне Ендехазије живјеле своје посљедње сате, последни пут у животу окусиле или само видјеле млаз воде, осјетиле ударац кундака, загрлиле најмилије… За улазак у ову зграду, која је од аустријског доба па до данас казниона, потребна је специјална дозвола од управника. (Не знам да ли су све ове формалности неопходне и за обилазак логора Стара Градишка, гдје је такође казнено-поправни дом).
Исто ће бити ако се упути и у „Овчарску станицу“, логор за Јевреје, која је такође у саставу казнионичког имања и сваки приступ је могућ само уз дозволу. Али чему труд, кад тамо и онако нема ничег сачуваног из времена погрома, сем три-четири омање бетонске плоче, дијелић каменог зида и, наравно, све то без икакве ознаке, икаквог споменичног обиљежја, упозорења или сјећања. Но, надајмо се да ће се, бар кад се добије пут за Јадовно и споменик, ствари промјенити и у самом Госпићу.
Прве жртве
Можда је новинарев протест непожељан у оваквим текстовима, који би да говоре о прошлости а не садашњости, али је прошлост само дјелић садашњости и сваки говор о њој је заправо прича о нама, о овоме данас. Зато почнимо и причу о бесконачним колонама свезаног усташког робља што се под кундацима вукло од зоре до сумрака сјеновитим дрворедом госпићке главне улице до затворског дворишта а потом ка Велебиту. Причу чији су понеки детаљи записани и у штурим фрагментима књига што се баве усташким и другим логорима из другог свјетског рата, дотичући се крвавог госпићког љета из 1941. године само успутно.
Али оно што већ деценијама чекамо да чујемо од историчара и приређивача разних зборника сјећања, чули смо од двојице наших домаћих са овог кратког посјета Госпићу, Данета Ластавице, секретара Мјесног одбора СУБНОР-а Госпић и генерал-мајора Богдана Вујновића. Код Данета Ластавице нашли смо и око 300 страница рукописа својеврсне монографије о госпићком логору, која у себи има, поред осталих докумената, и тридесетак изјава које су дали спашени логораши пред Комесаријатом за избјеглице и пресељеника у Београду априла 1942. године.
Први усташки злочини у госпићком крају извршени су већ у „ускршњој недјељи“, првој недјељи усташке власти, а жртве су група југословенских официра, бачена у Шаранову јаму. Одмах у априлу обрачунали су се и са групом напредних првака из Госпића, Вицком Милинковићем и другима. Међу њима, најстравичније је мучен Тошо Рукавина, општински благајник, којег су усташе са брњицом на доњој усни провели кроз родно село Кланац. Испребијан, једва се држећи на ногама, морао је да виче: „Овако ће бити свакоме Хрвату који буде штитио Србе“. Сви су бачени у јаму у Пазариштима, коју ће народ прозвати Тошина јама. У њу ће усташе, као и у оближњу Шевића јаму и многе друге широм Велебита, готово свакодневно бацати заточенике доведене из затворског дворишта, а једног дана у њој ће нестати чак 1.400 особа.
Потом су почели са ликвидирањем богатијих, школованијих и виђенијих грађана међу госпићким Србима, а први је убијен Никола Дукић, велетрговац који је држао монопол соли у Босни. Народ памти и трговачког помоћника Јову Обрадовића, који није чекао да га баце у јаму као остале суграђане дотјеране с њим на Јадовно, већ је зграбио за врат једног од усташа и с њим пао у бездан.
У мају и јуну 1941, по плану Мије Дабића Ђованија, заповједника Усташке обране за осигурање и Уреда 3. и Вјекослава Макса Лубурића који по Ђованијевој погибији јуна 1941. преузима ова заповједништва, госпићка казнионица, постаје први сабирни логор и тзв. Независној Држави Хрватској.
Први логори
Овакав избор морао је обрадовати негдашње госпићке адвокате Артуковића и Думанџића, чија је политичка активност у овом малом личком крају уродила још 1932. године првом усташком диверзијом на жандармеријску станицу у оближњем селу Брусани, а која је већ првих злочиначких недјеља у Ендехазији крунисана њиховим министарским наименовањима. Ништа мање обрадовани избором локације морали су бити и Марко Дошен, негдашњи госпићки трговац а тадашњи Павелићев доглавник, као и остали ендехазијски министри из овог краја – Ерковић и Росандић, па Лео Гривичић из Перушића, и Миле Будак из Светог Рока.
Све у свему, усташе почињу у јуну 1941. да у казниони великог Окружног суда у Госпићу систематски логоришу Србе и Јевреје, „сходно расистичкој и вјерској политици усташког покрета“, а комунисте и антифашисте као политичке противнике. Тако је ова казниона претворена у концентрациони логор Госпић са главним стратиштем у селу Јадовну на Велебиту.
Масовни прилив логораша у Госпић отпочео је јула 1941. и трајао све до друге половине августа 1941. године. Почетком јула УНС (Усташка надзорна служба) доноси одлуку да се више нико не шаље у „Концентрациони логор Даница у Копривници“, већ да се Срби, Јевреји и комунисти у групама „упућују у концентрациони логор у Госпић“. И остала равнатељства усташких редарстава широм НДХ својим одлукама и попратним актима шаљу Србе, Јевреје и комунисте у „концентрациони логор Госпић“.
У Госпић је долазио у та два врела љетња мјесеца 2.000, па и 3.000 логораша из дана у дан и бивало најсуровије уморено на двадесетак околних губилишта. Бјеше то страшни данак у крви, што га узимаше усташки монструми за гробницу звану Ендехазија.
Усташко љето 1941. (2) | На врх документа
Госпићка проклета авлија
„Четвероугаони затворски круг са каменом подлогом и узан бетонски тротоар крај зграде, два три дрвета са ретким крошњама, запуштена цветна рундела у средини круга, са десне стране улаза је чесма, на супротној страни је кухиња. Крај чесме улазимо у зграду узаним степеништем, пењемо се на први спрат. Ходник је поплочан и доста широк, са прозорима према улици. Кроз њих видимо густе крошње кестенова. Насупрот окованих прозора нижу се ћелије са тешким окованим вратима и повећом округлом шпијунком кроз коју се може гледати само из ходника“.