Очување сећања на страдање српског народа: Истраживање на тему страдања српских логораша и деце у Норвешкој током Другог светског рата
Бранко Димовић Димески: Као истраживач и аутор, посветио сам свој живот откривању и очувању сећања на трагедију српског народа, посебно страдање српских логораша и деце у нацистичким логорима у Норвешкој током Другог светског рата. Ова посвећеност није само лична мисија, већ део ширег научно-историјског истраживања које има за циљ да пружи објективно разумевање једног од најмрачнијих периода наше историје.
Књига и филмови као извори истине
Мој рад резултирао је публикацијом књиге Српски крвави пут и документарним филмовима 33 Анђела и Логор смрти у Карашјоку.
Ови радови су први филмски прикази који се баве судбином српских логораша у Норвешкој и пружају драгоцене увиде у услове страдања српске деце, међу којима је више од 200 деце изгубило живот током рата. Књига Српски крвави пут представља прву значајну публикацију после 80 година која се фокусира искључиво на страдање српске деце и Срба, а не југословена, чиме се јасно наглашава идентитет и посебност страдања српског народа.
Поред значаја саме теме, планиране су и промоције књиге Српски крвави пут у неколико градова у Норвешкој и у више земаља широм света, како би међународна јавност имала прилику да се упозна са страдањем српског народа и српске деце током Другог светског рата у Норвешкој.
Филм 33 Анђела представља први филм з који се фокусира на судбину српске деце, док Логор смрти у Карашјоку истражује нехуман третман и присилни рад српских логораша.
Ови филмови ослањају се на обимну архивску грађу, укључујући документе из међународних архива, као и лична сведочења преживелих, што их чини непобитним изворима историјских чињеница.
Моје истраживање је такође објављено у међународним научним публикацијама, чиме се додатно потврђује академска вредност и допринос разумевању ове теме.
Значај сведочења и истраживања
Кључни део мог истраживачког процеса укључује контакт са сведоцима и потомцима српских логораша. Током година, успео сам да помогнем многим породицама да открију места страдања својих најмилијих и пронађу гробове својих предака. Ова сарадња је резултирала приликом да се потомци, по први пут након 80 година, поклоне сенима својих ближњих у Норвешкој. Ова искуства додатно оснажују важност очувања сећања на невине жртве, које су дубоко укорењене у животима и историји нашег народа.
Међународна препознатост
Поред филмова, своје истраживање и налазе представио сам на међународним изложбама, конференцијама и семинарима широм света. На тим догађањима, стручна јавност је имала прилику да се упозна са страдањима српских логораша и деце у Норвешкој. Посебно бих истакао захвалност историчарима Кнуту Фловику Тхоресену, Гидеону Греифу, Ђорђу Бојанићу и Александру Динчићу и теологу др.Јоханнесу Солбергу који су својим научним радовима и књигама додатно истакли значај мог истраживања и допринели ширем признању мог рада.
Награде и признања
За свој допринос култури и очувању истине о страдању српског народа, награђен сам високим признањем Републике Србије – Златном значком Културно-просветне заједнице и Плакетом Копнене војске Србије.
Такође, добио сам више повеља и плакета које су ми доделила удружења потомака страдалих Срба у нацистичким логорима у Норвешкој.
Филм 33 Анђела добио је међународне награде на фестивалима у Стокхолму и Перасту, што додатно потврђује његову вредност и значај у документовању ове важне теме.
Приказан је у више земаља широм света, чиме је допринео глобалној свести о страдању српске деце и српског народа.
Морална обавеза и будућност
Мој рад није само документовање прошлости; он је део шире одговорности према српском народу и будућим генерацијама.Моја књига Српски крвави пут и филмови 33 Анђела и Логор смрти у Карасјоку, представљају колективне подсетнике на страдање српског народа, чувајући сећање на оне који су жртвовали све. Очување ових прича је основна морална обавеза, темељ нашег идентитета и наслеђа, које преноси истину о жртвама српског народа кроз уметнички и истраживачки израз ослобођен идеолошких интерпретација.
Приредила: Српска историја