ВидеоСрби Хрватске

Проф. др Милош Ковић: Спречимо да се зло понови!

У манастиру св. Архиђакона и првомученика Стефана у Сланцима, у суботу 22. августа 2020. године служен је парастос жртвама Покоља у Јадовну 1941. године, геноцида почињеног над Србима од стране НДХ, забележила је за наш радио Зорица Зец, сарадница Информативне службе СПЦ.

Српски историчар и родољуб, проф. др Милош Ковић, који је молитвено учествовао у овом догађају, у разговору за Радио „Слово љубве“ који је водила гђа Зорица Зец, на почетку напомиње да „постоје питања на која морамо да дамо одговор – шта се догодило у Јадовну и зашто се то догодило и шта ми данас морамо урадити да запамтимо како бисмо разумели, што је нажалост питање на које струка историчара није дала добар и достојан одговор“. Проф. Ковић каже да ово није „само питање академског интересовања једног историчара, већ најпрактичнијег, дословног спречавања да се то зло понови“.

СЛУШАЈТЕ АУДИО СНИМАК ГОСТОВАЊА МИЛОША КОВИЋА

Чућете више и о два важна извора тог зла иза којих стоји Запад, кроз конкретне историјске примере и изворе, као и подсећање на чињеницу да је српски народ у 20. веку преживео три геноцида. Проф. Ковић подсећа на тзв. „Пацовске канале“ и говори пореклу русофобије на Западу и у протестантским земљама, указујући да је „србофобија рукавац русофобије“. Са жаљењем се констатује да данас у нашој Србији постоји „једна врста неоусташких идеја“, а да цела хитлеровска пропаганда против Јевреја уочи Другог светског рата, по својим механизмима и реализацији, личи на данашњу србофобију. „Ни дан данас се не зна довољно о злочинима над Србима“ каже проф. Ковић и напомиње да „морамо да образујемо да школујемо оне младе људе који долазе“.

Када је реч о комплексу логора Јадовно-Паг, треба рећи да је то „претходница и увод, генерална проба за Јасеновац“, каже проф. Ковић који подсећа да су „српска деца убијана само зато што су Срби“. „То нам шаље најјаснију поруку да морамо да заборавимо све наше унутрашње поделе када је ово у питању“ напомиње проф. Ковић који указује да су „сујете српских истраживача веће од било каквих стратишта“ али да „они који нису кадри да разумеју да је Јадовно веће од било чије каријере – морају да се склоне“.

Закључујући разговор на ову тешку и комплексну тему, проф. Ковић упућује да ово нису само питања за историчаре, већ су и есхатолопшка питања и указује да „највише можемо да научимо од Јевреја и Јермена“, јер се ми нисмо освестили као ти народи. „Сећање на геноцид мора да се угради у темеље српског националног идентитета“ подвлачи проф. Ковић који додаје да је „то задатак који је пред нама у догледној будућности“. „Наша Црква је незаменљива, јер за разлику од државе, она то давно ради“ каже проф. Ковић подсећајући да су свуда у храмовима СПЦ лица наших новомученика.

„Није циљ мрзети било кога, наметање колективне одговорности било ком народу“ истиче проф. Милош Ковић и закључује: „Као што жртве имају имена и презимена, тако их имају и злочинци, а на нама је да та имена запамтимо и запишемо“.

Извор: Радио “Слово љубве”

Back to top button