Ђорђе БојанићИнтервју

Салих Селимовић: ,,Моје порекло је српско и изјашњавам се као Србин исламске вероисповести“

За сајт Српска историја говори Салих Селимовић, историчар, професор и публициста из Сјенице. Познат је по свом научном и истраживачком раду у областима историје исламизације југословенских простора, демографији и миграцијама становништва.

Интервју води Ђорђе Бојанић, главни уредник сајта СРПСКА ИСТОРИЈА

Где и када је настао проблем око изјашњавања Срба муслиманске вероисповести и како се Ви изјашњавате, која је Ваша националност?

-Проблем изјашњавања муслимана у националном смислу  је био посебно евидентан у Босни и Херцеговини после аустроугарске окупације 1878.године и доласка за њеног принудног управника грофа Бењамина Калаја. Његов а приори задатак је био раздвојити Србе православне и Србе муслимане користећи бескрупулозну пропаганду, па и репресивна средства према онима који су се изјашњавали као Срби исламске вероисповести или Срби мухамеданци. Окупаторска власт је упорно радила на стварању бошњачке нације која се односила само на муслимане у Босни и Херцеговини и Старој Рашкој. Тај аустроугарски пројекат ипак није тада успео. Као што је познато, та идеја Бошњаштва наших муслимана је реактивиран на сабору у Сарајеву 1993.године. Моје порекло је српско и изјашњавам се као Србин исламске вероисповести.

Да ли се слажете, радост живота је у братском сабрању без верских различитости?

-Апсолутно се слажем са Вама да је братско сабрање и нужност и радост.

Да ли је Краљевина СХС била велика опасност и грешка за Србе и како видите 1918. годину?

-Са садашње временске дистанце и уз приступачност релевантних историјских извора може се рећи да је Краљевина СХС била штетна по националне и државне интересе српског народа. У ту државну творевину Срби су унели своје државе краљевине Србију и Црну Гору. Пристајући да у ту нову државу уђу и територије које су биле већински насељене Хрватима и Словенцима, који су ратовали на страни Аустроугарске, Срби су добрим делом  сами поништили своја права која припадају победницима и умање жртве и материјалне штете које су имали у том Великом рату. По мом мишљењу државно руководство, политичка и интелектуална елита српског народа требала се држати српских етничких територија чији су се представници већ и пре стварања СХС изјаснили за уједињење са Краљевином Србијом, а не са Краљевином СХС и Југословенским одбором. Такође, мислим да је југословенство била подвала српском народу који је био један од најстарији државотворних европских народа.

Уставна парламентарна монархија или република?

-И један и други државни облик има и добре и лоше стране. Много тога зависи од традиција, менталитета народа и интреса економских и политичких елита. Уставна и парламентарна монархија може да буде успешна уколико се Уставом строго дефинишу права, обавезе и овлашћења монарха, Скупштине, Владе и странака. Добра страна је и у томе што монарх није члан ниједне политичке странке и организације. И у републици је у суштини исто с тим што се догађа да је предеседник републике члан владајуће странке или неке коалиције што ограничава демократију и омогућава неограничену власт једне странке и једног човека па власт и поред гршки постаје тешко смењива. По мом мишљењу питање монарија или република треба да се решава путем националног референдума.

Да ли је комунизам уништио националну свест код Срба, која је и даље пољуљана?

-Истина је да је комунизам озбиљно урушио националну свест Србима све са оптужбом о хегемонистичкој опасности од српаског национализма, а наводно ради стварања братства и јединства на веома климавим ногама и неискреношћу  код осталих народа у том неуспелом друштвеном и политичком процесу. Уосталом, деведесете године прошлог века су показале сву погубност такве политике. Срби се још нису дефинитивно ослободили тих заблуда наметнутих политиком комуниста. На велику несрећу у томе су учествовала и српска руководства. Шеф Југославије је био Хрват, а премијер никада није био Србин, ако ме меморија није издала.

Како видите излаз из кризе на окупираном Косову и Метохији?

-По мом мишљењу, за сада, не постоји могућност решавања питања КиМ с обзиром на геополитичку и војну позицију Балкана, па тако и Србије. Све што се догађа на КиМ је под покровитељством ЕУ и НАТО-а. Али, без обзира на све те околности, ни Срби ни Србија никада не смеју одустати од тог светог дела српске територије. Промениће се, можда и врло брзо, те међународне околности и морамо бити спремни за такве промене и решити то крупно национално и државно питање.

Срби ни данас немају меморијални центар, место сабрања за све српске страдалнике у 20. веку, где је проблем?

-Нажалост, срамоту и непоштовање својих људских жртава, Срби ни дан данас немају јединствен меморијални центар. Мислим да су зато криве политичке елите са некаквим неубедљивим оправдањем да се подижу тензије и не ремете односи са онима који су чинили тешке злочине према српском народу. То је, по мом мишљењу, чисти мазохизам.

Интервију водио Ђорђе Бојанић, главни уредник сајта Српска историја

Back to top button