У Београду откривен и освештан споменик Милунки Савић
Mинистар културе Никола Селаковић присуствовао је откривању и освећењу споменика Милунки Савић у београдској општини Вождовац, у којој је српска хероина провела последње године живота.
У оквиру церемоније венце су положили председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, министар одбране Братислав Гашић, потомци и поштоваоци Милунке Савић.
На церемонији откривања и освећења споменика, министар Селаковић је истакао да је Милунка Савић у себи сабрала све оне најбоље вредности нашег народа: племенитост, хуманост, храброст, родољубље и човекољубље.
„Зато волим да кажем да Милунка Савић није име и презиме, Милунка Савић је систем вредности. То је систем вредности коме се овај народ напокон враћа, то је систем вредности коме треба да тежимо, то је систем вредности на који треба да се угледамо“, поручио је Селаковић.
Селаковић је указао да је на споменику у десној руци пушка коју је Милунка Савић носила и којом се борила од 1912. до 1918. године, а у левој девојчица и подсетио да је Милунка једну девојчицу родила, три усвојила, а 32 отхранила и извела на пут.
„То је тридесетшесторо женске чељади, то је 36 мајки које су даље рађале, а данас су међу нама и потомци управо те деце коју је она подигла. У левој руци је дете, у десној руци пушка, а између велико српско срце. Овде смо да се овакви људи, овакви горостаси никада не забораве и зато је важно што овај споменик данас, после Јошаничке бање и Инђије, подижемо и у нашој престоници“, нагласио је министар културе и захвалио дародавцима – представницима Дунав осигурања, Банке Поштанска штедионица, Телекома Србија, компаније ДПЦ, Јавног предузећа Погребне услуге Београд, ауторима и свима који су помогли да Милунка Савић добије споменик у Београду.
Председник Владе Милош Вучевић је подсетио на херојство и хуманитарни рад Милунке Савић, њена дела којима је заслужила да буде носилац ордена Легије части четвртог степена и Карађорђеве звезде са мачевима и ордена Легије части и ратног крста са златном палмом, златне медаље за храброст Милош Обилић, Албанске споменице, Споменице рата за ослобођење и уједињење од 1914-1918. године и запитао да ли у данашњем времену себичности и материјализма уопште можемо да појмимо оволику жртву.
„Дуго времена Милунка Савић је била заборављена и скрајнута, исто као што је и наша Србија деценијама била понижена у том југословенском самоуправљачком експерименту. Када се Србија коначно пробудила 2012. године, није дуго прошло време, а земни остаци ове српске хероине пребачени су у Алеју великана. Захвално српство данас се сећа ове неустрашиве ратнице“, истакао је Милош Вучевић.
Указујући на значај Милунке Савић за Републику Србију, председник Владе Милош Вучевић рекао је да је бугарски окупатор у току Првог светског рата сматрао да су наше жене живи центар српског духа и у њиховим документима је стајало „истребљење србизма што, како је рекао, у ствари представља истребљење српских жена које су најмоћнији фактор србизма“.
„Сличну политику је водио и аутроугарски непријатељ, што јасно говори о геноциду кроз који је прошао спрски народ у Великом рату. У моменту док су градови и села уништавани, свештеници у олтарима спаљивани, жене вешане, старци стрељани, српски народ је на концу доживео свеукупни преображај. Цео народ је постао војска са једним јединственим и светим циљем, одбраном слободе“, рекао је премијер.
Државној церемонији откривања и освећења споменика присуствовали су, између осталих, представници Владе, Војске Републике Србије, Града Београда, председница Градске општине Вождовац Ивана Томић Илић, потомци Милунке Савић, аутори споменика који је откривен Зоран Ивановић и Јелена Атанасковић, велики број грађана, цркве, ратних ветерана…
Преузето: Министарство културе, Република Србија