ПАКРАЦ, ГРАД ТУГЕ!

У Пакрацу, граду туге налази се црква Свте Тројице изграђена у раздобљу 1745-1768 године и једна је од најлепших цркава СПЦ.
Ту је и седиште Славонске епархије. 1991. године je била запаљена.
У Пакрацу су рођени знаменити Срби: Дејан Медаковић, председник САНУ, Слободан Селенић књижевник, Смиља Аврамов академик, родитељи кошаркаша Пеђе Стојаковића су из Пакраца а он је рођен у Славонској Пожеги 20 км од Пакраца.

У Пакрацу, у близини саборног храма “Свете Тројице”, на тргу Јосипа Бана Јелачића, налази се и “Владичански двор”, седиште епископа славонских. Првобитно здање двора било је саграђено од дрвета. Сматра се да је био изграђен 1705. године од стране епископа славонског Софронија Подгоричанина и патријарха српског Арсенија III Чарнојевићу који је у то време походио ове краје у борби против уније. Ново здање владичанског двора подигнуто је 1732. године на месту старије дрвене епископске резиденције.
Двор данас изгледа овако…

Извесне доградње било је у XVIII и XIX веку. У склопу дворског комплекса налазе се: капела посвећена “Благовестима”, стара епископска библиотека и ризница Епархије славонске. Године 1985. враћене су стара библиотека и ризница које су биле отуђене у Другом светском рату. Епископски двор је током ратних дејстава 1991.-1992. године знатно оштећен и запаљен.
Из тог дела Хрватске током рата деведестих је протерано око 125.000 Срба.
Према попису становништа из 1991. године у Пакрацу и Липуку је живело 12.813 Срба. Данас их има нешто више од 1300, према попису из 2011.
Приредио Никола Савић