КЊИГА „ЈОРГОВАН СЕЋАЊА“ – 100 СОРТИ РУСКОГ ЈОРГОВАНА – ДАР ИЗ МОСКВЕ ПРОФЕСОРУ ТОНКОВИЋ – ЈОРГОВАН „РАДМИЛА“
Академик Радмила је померила историју јоргована у корист своје Отаџбине Србије, када је српски краљ Урош I Немањић својој невести из Провансе Јелени Анжујској у име љубави за венчање поклонио целу „Долину јоргована“ у дужини од 240 км дуж српске реке Ибар, чиме је проф. Тонковић доказала, да је Србија прапостојбина јоргована.
Ових дана је академик проф. др Радмила Тонковић из Москве добила необичан и несвакидашњи поклон – књигу „ЈОРГОВАН СЕЋАЊА – 100 СОРТИ РУСКОГ ЈОРГОВАНА“, у којој се на 111. страници налази фотографија и приказ јоргована, који је пре неколико година на међународном нивоу њој у част назван „РАДМИЛА“. Највећу радост је професору Тонковић ипак донела одредница, да је њезин јоргован регистрован и заведен као РУСКИ-ОТАЏБИНСКИ, с образложењем аутора руских научника-акадêмика: Татјане Пољакове, вице-председника Међународног удружења јоргована; проф. др Олге Аладин; проф. Сергеја Аладина и селекцинара Анастасије Аладин.
„Јоргован са српским именом Радмила се није случајно појавио у нашем списку од 100 руских јоргована, јер су нас судбина и наука повезале са веома необичним човеком – професором, славистом, преводиоцем, новинаром, историчаром, авијатичаром и сигурно најуспешнијом женом на Балкану – Радмилом Дмитријевном Тонковић. Она је лауреат многобројних светских награда, па и мноштва одликовања Руске Федерације, а као велики патриота и историчар на светском нивоу је за три века (са 16. на 13.) померила историју јоргована у корист своје Отаџбине Србије, када је српски краљ Урош I Немањић својој невести из Провансе Јелени Анжујској у име љубави за венчање поклонио целу „Долину јоргована“ у дужини од 240 км дуж српске реке Ибар, чиме је проф. Тонковић доказала, да је Србија прапостојбина јоргована.“
На овај дивни поклон проф. Тонковић је више пута изјављивала: „Због дубоких 10-вековних духовних веза и заједничких светаца и светитеља ми Срби доживљавамо Русију као своју другу Отаџбину и ја сам веома поносна и срећна што сте мени за поклон одгајили и посветили нову сорту јоргована и назвали је мојим именом и што се она сада сади широм светских меридијана у Ботаничким баштама. Мој јоргован расте увис, поносан је, усправан и хладан, али истовремено и топал, каква сам и ја!“
Позната као несебична особа, госпођа Радмила је утицала на научнике, да оформе још две сорте јоргована и назову их „Јелена Анжујска“ и „Теслина голубица“, у чему се види и осећа њено родољубље и слављење отаџбине Србије и њене традиције и богате историје по целом свету.
Искрено честитамо ову велику част указану нашој Српкињи и нашој Србији на интернационалном нивоу!
Приредила: Српска историја